Телефонуйте » (+38) 096 227 41 41

Raspberry Pi (скорочено  RPi, або ніжно - «малинка») – мікрокомп’ютер розміром з кредитну картку, вартістю «в них» лише $35, споживаною потужністю 3,5 Вт і можливостями старшого брата-десктопа: 900 Мгц частота, 1 Гб оперативної пам’яті, 4-ядерний процесор…  Детальніше про Raspberry Pi 2.

Для зручної роботи тих, хто має книгу  «Мікрокомп’ютер Raspberry Pi – інструмент дослідника», в тексті вказуються відповідні сторінки даної книги, де більш детально розглянуті наведені тут моменти. Більшість посилань наших занять будуть адресуватися до додаткових  матеріалів на сайті isearch.kiev.ua.

Встановлення ОС та початкові налаштування

Щоб почати роботу на RPi (с.10), треба встановити операційну систему. На відміну від звичних нам ОС Windows, нам не потрібно чекати «зручно відкинувшись на спинку крісла», бо вже є підготовлені образи різноманітних ОС для RPi. Нам залишається завантажити образ вибраної ОС та записати його на міні SD-карту (обсягом не менше 8 ГБ і бажано 10 класу), яка буде виконувати роль жорсткого диска. 

Див. статтю, як почати роботу з Raspberry Pi, щоб завантажити образ та записати його на SD–карту.

Вставляємо SD-карту і подаємо живлення на RPi. Пам’ятаємо, що за замовчуванням користувач pi, а пароль raspberry. Коли RPi запускається вперше, то автоматично відображається інструмент під назвою raspi-config:

Якщо випадково закрили це вікно, то можна відкрити його за допомогою команди:

sudo raspi-config

В цій команді sudo (англ. substitute user and do, дослівно «підмінити користувача і виконати») — програма для системного адміністрування UNIX-систем, яка дозволяє делегувати ті чи інші привілейовані ресурси користувачам. Щось подібне до «запустити як адміністратор» в Windows, але в UNIX-системах це було реалізовано раніше.

Хоча вказаний інструмент і виглядає як вікно, але він запускається перед віконною системою і, таким чином, ви повинні використовувати лише клавіші управління курсором, TAB і Enter для навігації та вибору в меню.

Основні пункти меню raspi-config та їх призначення такі (с.13):

Перейшовши за посиланням rastrack.co.uk, зможете побачити, в яких країнах і окремих містах найбільше  RPi підключено до Інтернету. Звичайно, показані лише ті RPi, які додані на онлайнову карту в raspi-config.

В початкових налаштуваннях важливо надати весь обсяг SD-карти для ОС, встановити регіональні параметри, а також дозволити SSH, щоб мати можливість віддаленого доступу до RPi.

Після завершення початкового налаштування і переходу у віконний режим введіть команду:

startx

Підключення до мережі та дистанційний доступ до RPi

В навчальному класі в локальній мережі підтримується DHCP, тому RPi при підключенні через кабель до Ethernet отримає ІР-адресу і стане можливим дистанційний доступ до нього.

На заняттях ми найчастіше будемо використовувати так званий «безголовий режим» RPi. Тобто, не будемо підключати до мікрокомп’ютера монітор, мишу та клавіатуру, а «візьмемо» їх в ноутбука або десктопа, які знаходяться в одній мережі з RPi.Тому, треба навчитися знаходити свій RPi в локальній мережі.

Ми маємо динамічну адресацію, тому маршрутизатор наступного разу може призначити іншу IP-адресу вашому RPi. Побачити цю адресу можна, якщо виконати сканування мережі.

Перший спосіб - за допомогою безкоштовного інструмента під назвою Advanced IP Scanner, який можна завантажити з radmin.com. Advanced IP Scanner покаже нам всі пристрої, підключені до даної мережі, в тому числі їх МАС-адреси, які залишаються постійними, в той час, як динамічні IP-адреси можуть змінитися. MAC-адреси оригінальних плат RPi 3 починаються з B8-27-EB, а в таблиці.нижче наведені закінчення МАС-адрес плат RPi 3, які використовуються в лабораторних роботах, що дозволить легко їх ідентифікувати:

Є інший зручний спосіб, який дозволяє виявити лише RPi. Цей інструмент так і називається - Raspberry Pi Finder/  На сьогодні доступна версія 3.0.0, завантажуємо її, запускаємо, щоб виконати сканування мережі. Звичайно, будуть знайдені всі RPi в мережі, а не лише ваш.

Після того, як ви знайшли ІР-адресу свого RPi,  можете під’єднатися до нього зі свого ноутбука,  який, звичайно, підключений до тієї ж мережі. Найпростіше це зробити, скориставшись SSH (Secure Shell) для зручного захищеного доступу до RPi (с.75). Якщо на вашому ноуті встановлена одна з ОС Windows, то зручним клієнтом SSH буде PuTTY. На цьому занятті ми не будемо створювати захищене шифроване з’єднання, але в статті з попереднього посилання детально описано, як це зробити.

Оновлення та встановлення програмного забезпечення

Отже, ми маємо працюючий RPi і отримали до нього дистанційний доступ. Для того, щоб ОС і програмне забезпечення (ПЗ) працювало стабільно, необхідно регулярно його оновлювати.

Візьміть собі за правило після чергового вмикання RPi перевірити та оновити ОС та ПЗ. Для цього виконайте  такі 2 команди:

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade –y

Перша з цих команд перевірить репозиторії (сховища) на наявність виправлень у встановлених  версіях програмних пакетів ПЗ та ОС і оновить їх. Друга команда здійснить пошук новіших версій пакетів і запропонувала б вам їх встановити, але ключ –y (від слова yes) вказує вашу згоду на встановлення нових версій пакетів, тому вони встановляться автоматично.

Для встановлення необхідного ПЗ, зазвичай, спочатку його треба знайти на репозиторіях. Це можна зробити, наприклад, для Synaptic, зручного ПЗ для пошуку та встановлення додатків (с.43).

Для пошуку Synaptic ви повинні ввести:

sudo apt-cache search synaptic

Для встановлення Synaptic ввести:

sudo apt-get install synaptic

Все чудово, але більшість з нас настільки прив’язались до «вікон», що вже чекають, коли отримають доступ до робочим столу RPi. Налаштуємо доступ до віддаленого робочого столу вашого RPi за допомогою протоколу RDP (Remote Desktop Protocol), який використовує ОС Windows.

Встановлюємо на RPi X-сервер для протоколу віддаленого доступу (xrdp):

sudo apt-get install xrdp

Все інше детально описане в статті про два прості способи доступу до робочого столу Raspberry Pi з комп’ютера Windows (с.90). Якщо все зроблено правильно, то на екрані свого ноутбука ви отримаєте робочий стіл RPi:

Тепер можете приступити до ознайомлення з інтуїтивно зрозумілим інтерфейсом робочого столу своєї «малинки» і, в першу чергу, скористатися браузером для доступу в Інтернет – як же без нього  :)

УВАГА!

В Jessie версії 23.09.2016 віддалений доступ до робочого столу з Windows 10 після інсталяції на Raspberry Pi xrdp не працює. Щоб виправити це, необхідно до інсталяції xrdp видалити vnc-server, в тому числі, і дані конфігурації, за допомогою:

sudo apt-get purge realvnc-vnc-server

Після цього встановити xrdp.
Якщо до видалення vnc-server ви вже встановили xrdp, то спочатку командою purge видаляєте його, потім цією ж командою видаляєте vnc-server і перевстановлюєте xrdp.

Завдання та питання для перевірки

1.    Як записати на SD-карту операційну систему для Raspberry Pi?
2.    Яка різниця між образами ОС Raspbian  і NOOBS ?
3.    Як встановити місцевий час і англійську (US) розкладку клавіатури на Raspberry Pi?
4.    Яку функцію виконує Rastrack?
5.    Як виконати початкову конфігурацію Raspberry Pi через командний рядок?
6.    Як дозволити віддалений доступ до Raspberry Pi вже при першому запуску?
7.    Як віддалено знайти свій мікрокомп’ютер, якщо його IP-адреса динамічна? Виконайте віддалений вхід на свій мікрокомп’ютер через SSH.
8.    Яка різниця між командами update і upgrade?

Новини

  • Модуль SMARC запускає Android або Linux на Snapdragon 820
    Модуль SMARC запускає Android або Linux на Snapdragon 820

    SMART 2.0 "Snapdragon 820 SOM" iWave має 3 Гб LPDDR4, 32 Гб eMMC, Wi-Fi та Bluetooth, а також вхідні/вихідні виводи, включаючи GbE, HDMI 2.0, MIPI-CSI, USB 3.0 та PCIe. Комп'ютер розміром 82x50 мм працює на ОС Android Snailbone або вище, з наступною підтримкою Linux. Snapdragon 820 об'єднує чотири 14-нм Cortex з технологією FinFET - два на частоті 2,15 ГГц, а два з 1,6 ГГц, які намагаються імітувати високоякісні Cortex-A72. Крім того, SoC оснащений 624 МГц Adreno 530 GPU, Hexagon 680 DSP і 14-розрядним ISP для Spectra. Snapdragon 820 SOM підтримує кодування H.265 4K@60 та кодування 4K@30.

    in Новини

Записатися на курс