Телефонуйте » (+38) 096 227 41 41

У тому, що Інтернет речей одного разу залучить в свою павутину все, що живиться від електромережі чи батарейок, сьогодні вже ніхто й не сумнівається. Зрозуміло, що "розумними" при бажанні можна зробити не тільки чайник і праску, але й матрац, який сам підігріється (охолоне) точно до того моменту, коли господар збереться спати...

Тобто, від пристроїв, яким самі розробники веліли об'єднатися в мережу, Інтернет речей плавно рухається до предметів, управління якими сьогодні і уявити неможливо. Власне, "мухи", тобто пристрої, вже готові до того, щоб заплутатися в павутині. Проблема, скоріше, у відсутності самої павутини - мережі, яка зв'яже між собою речі, які стрімко розумнішають.

Але чи зможуть речі домовитися, поки не з'явиться "спільна мова", а вірніше - єдиний стандарт передачі даних.
На сьогодні, найбільш обговорювані варіанти такі:

У тому, що зростання "Інтернету речей" буде бурхливим ніхто вже й не сумнівається. З 2015 до 2021 року кількість IoT-підключень буде збільшуватися з показником CAGR, рівним 23 відсоткам. До кінця 2021 року в світі налічуватиметься 28 мільярдів підключених пристроїв, в тому числі 15,7 мільярда користувальницьких і промислових пристроїв в сегменті Інтернету речей: сенсорів, торгових терміналів, автомобілів, табло, індикаторів.

З огляду на зростаючу популярність Інтернету речей, компанія J’son & Partners Consulting проаналізувала основні тенденції та перспективи розвитку енергоефективних технологій бездротового зв'язку, призначених для мереж IoT. І ось що вийшло.
Не забуваючи про те, що різні пристрої в мережах IoT вимагають різних сценаріїв використання, і самі вже диктують вимоги до мереж, починаючи від швидкості передачі даних до можливості шифрування, надійності та інших факторів, експерти J'son & Partners Consulting, сформулювали кілька загальних вимог . На їхню думку, це, перш за все:

• вартість реалізації мережевої технології в кінцевому пристрої;
• енергоспоживання і час автономної роботи;
• покриття мережі.

Розробки останніх років в сфері бездротової передачі даних пов'язані як з прагненням адаптувати наявні мережеві архітектури та протоколи, так і зі створенням нових системних рішень з нуля. З одного боку, існують технології малого радіусу дії, які досить успішно вирішують завдання IoT-комунікацій в рамках одного приміщення або обмеженої території - Wi-Fi, Bluetooth, Z-Wave, Zigbee і т. д. З іншого боку, є мобільні технології, які знаходяться поза конкуренцією з точки зору забезпечення покриття (GSM - 90 відсотків населеної території Землі, WCDMA - 65 відсотків, LTE - 40 відсотків) і масштабованості. Однак основний недолік як технологій малого радіусу дії, так і традиційних технологій мобільного зв'язку - обмежений час роботи пристроїв від акумулятора. Крім того, технології мобільного зв'язку досить дорогі в використанні, а Zigbee та інші технології малого радіусу дії не забезпечують достатнього мережевого покриття і погано керовані.

Швидше за все, еволюція існуючих сьогодні технологій стане основою майбутніх модифікацій стандартів мобільного зв'язку, включаючи стандарти 5G, впевнені експерти.
Паралельно розвиваються і енергоефективні технології низької потужності для неліцензованого частотного спектру, такі як LoRa, Sigfox, "Стриж" та інші. Тому з'явилася можливість ефективно використовувати їх для створення мереж IoT і Wi-fi.

Поки що серед лідерів IoT - мережі LPWAN. Ось лише кілька реалізованих на їх основі великих проектів:

У липні 2016 року південнокорейський оператор SK Telecom запустив в комерційну експлуатацію мережу LoRaWAN, що охоплює 99 відсотків населення країни. Раніше, в березні 2016 року, компанія розгорнула національну мережу LTE-M.

У Бельгії, Нідерландах, Швейцарії, Франції та інших європейських країнах діє кілька великих мереж LoRa. Масштабні мережі LoRa тестуються, впроваджуються і розширюються в Чехії, Фінляндії, Данії, Німеччини, Італії.

Один з найбільш вдалих прикладів використання Sigfox - установка "розумних" лічильників води в Антверпені. На етапі тестування, протягом першого року, планувалося встановити 1000 лічильників. У разі позитивного результату протягом чотирьох років (до 2020 р) - 205 тисяч лічильників на всій території країни.

"Баштова" компанія Cellnex розгорнула в Іспанії мережу Sigfox з 1500 базових станцій. На кінець 2015 р. до мережі Alarm Transmission Network (ATN) було підключено близько 250 тисяч систем безпеки компанії Securitas Direct, яка інтегрувала технологію Sigfox в існуючі охоронні GSM-системи для підвищення надійності і резервування каналу зв'язку.

За даними на 20 липня 2016 року мережі Sigfox розгорнуті в 20 країнах, а число зареєстрованих пристроїв перевищила 7 мільйонів. До кінця 2016 року компанія Sigfox планувала покрити своїми мережами більше 30 країн.

До цього ж часу мережа "Стриж", яку розвиває "Стриж Телематика", налічує понад 250 базових станцій у 30 регіонах Росії і ближнього зарубіжжя. Повне покриття є у всіх містах-мільйонниках Російської Федерації. Планується розширення мережі не тільки в Росії, але і в країнах СНД.

LoRa і інші технології LPWAN підходять для IoT-додатків, починаючи від "розумних" лічильників в ЖКГ, управління вивезенням сміття і розумного паркування, та закінчуючи рішеннями в області промисловості, сільського господарства і тваринництва. Приклад використання технології LoRa в області "розумного" будинку представлений нижче.

Незважаючи на описані вище очевидні переваги існуючих вже зараз технологій, LPWAN (перш за все, LoRaWAN), більш активному їх розвитку перешкоджають:

• відсутність чіткого розуміння багатьма замовниками основних цілей і завдань в рамках IoT-проектів і як наслідок - складнощі з формуванням технічного завдання;
• дефіцит спеціалізованих компаній, які могли б взяти на себе функції розробника і системного інтегратора, вникнути в суть проблеми і бізнес-процесів замовника, підібрати і впровадити відповідне рішення;
• відсутність сертифікованих фахівців в області IoT і LPWAN;
• висока вартість сенсорів (мінімальна вартість компонентів для одного сенсора складає $12-13 на один сенсор, вартість готового сенсора - від $25).

Безумовно, існують труднощі повинні бути подолані.

Лише факти.

Сьогодні в Європі діють кілька великих мереж LoRa, відкритих для бізнес-проектів:

• Proximus покриває велику частину території Бельгії;
• KPN прискорює запуск мережі в Нідерландах;
• Swisscom розгортає мережу в Швейцарії.

У Франції два великих мобільних оператори вибрали LoRa і приступили до будівництва мережі:

• Objenious, "дочка" Bouygues Telecom, встановила 1000 базових станцій LoRa для покриття найбільших міст у Франції, оператор прагнув покрити всю територію країни до кінця 2016 року.
• Orange розгортає мережу в 17 великих містах і планує забезпечити повне покриття території країни в 2017 році.

Крім того, LoRa тестують практично всі оператори Південно-Східної Азії.
Оператори виступають за LoRa, оскільки деякі кейси на вертикальних ринках, такі як Smart metering (розумні лічильники) вимагають довгострокових угод про рівень сервісу (SLA).
LoRa Alliance підтримує роумінгові угоди між операторами і перші комерційні роумінгові угоди підписуються вже сьогодні.
(За матеріалами: nag.ru)

Новини

  • SDR в IoT

    iotSDR пропонує платформу розробок для IoT-радіо та мережевих доменів. На платі два передавачі Microchip AT86RF215, для вводу-виводу модему на Xilinx ZYNQ SoC, приймач GNSS MAX2769 для GPS, Galileo, BieDou та Glonass. Плата сумісна з ПЗ GNURadio SDR. Дозволяє розробити протоколи фізичного рівня LoRa, SigFox, WightLess, Bluetooth, BLE, 802.15.4, ZigBee тощо для IoT, або шлюз IoT через TheThingsNetwork, LPWAN або Google Thread. Пам'ять EEPROM: 1x AT24MAC602 , flash-пам'ять: 1x QSPI 128 Мб, RAM: 256 MБ DDR3,слот для Micro SD карти, входи/виходи: 2x 8-бітних інтерфейси PL, інтерфейс 8-бітного PS, Gigabit Ethernet, USB 2.0 (USB3310), USB 2.0 (CP2104), 2x SMA RF-роз'єми для приймача діапазонів IoT, 2x SMA RF-роз'єми для приймача 2,4 ГГц , RF-роз'єм приймач GNSS, FPGA-роз'єм JTAG для програмування. Розміри плати: 76,2 мм x 101,6 мм.

     

    in Новини

Записатися на курс